tr Türkçe en English de Deutsch ru Русский

C2C eticaret nedir? C2C (Consumer to consumer), online olarak tüketiciler arasında yapılan ticareti ifade eder. C2C Eticaret modelinde tüketiciler bir eticaret sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini sergilerler ve alıcı tüketiciler de o ürün/hizmeti eticaret sitesinden satın alır.

Bugün dünyanın en büyük şirketi C2C eticaret modeli ile eticaret yapan e-şirkettir. En hızlı büyüyen eticaret türü C2C’dır. İlk kurulduğunda boş 5 on sayfadan oluşan C2C siteleri çok kısa süre içerisinde kullanıcıları tarafından doldurularak milyonlarca ürün ve kullanıcıya ulaşmaktadır. E-pazaryeri kuran e-girişimciler C2C pazaryeri içeriğine ürün/ilan girmez, ilan/ürünleri satıcı ve alıcı tüketiciler girerler ve satarlar platformu kuran kişi sadece kontrolleri sağlar ve tanımlamalarını yapar.

Bir C2C site kurmak (Marketplace) istiyorsan öncelikle iyi bir pazaryeri yazılımı ardından da iyi projeye ihtiyacın var demektir. Var olan C2C pazaryeri sitelerini kopyalaman seni başarıya ulaştırmayacaktır. Yapman gereken eksik olan alanı tespit etmek ve o alanda bir C2C eticaret sitesi kurmak mantıklı olacaktır.

Bir diğer konu ise normal e ticaret paketleri ile marketplace C2C eticaret sitesi kurmak bu sorunlu ve imkânsızdır. Normal eticaret yazılımları tekbir satıcı ve alıcılar üzerine kurgulanmıştır. Komisyon vb. Marketplace C2C gereksinimleri yoktur. Bu tarzda C2C eticaret yazılımlarında bir e-pazaryeri kurmak sadece size zaman kaybettirecektir. Bir e-pazaryeri kurmak istiyorsanız doğru eticaret modeli C2C eticarettir.

C2C site fiyatları C2C yazılım özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin C2C full site fiyatı ile standart C2C paketleri arasındaki fiyatlar aynı değildir. En uygun C2C paketini işine uygun olan paketi seçerek yapman mantıklıdır. Bütçene göre C2C paket seçmen mantıklı değildir, piyasada birkaç firma C2C yazılımı sağlamaktadır ve C2C site fiyatları çok farklı şekildedir bir standardı yoktur.

Piyasada C2C ücretsiz eticaret yazılımları sizi yanıltmasın, zaten şu da beklenilemez milyon dolarlık projelerinizi C2C ücretsiz yazılımlarla kurmak. Eğer iyi bir C2C ilan sitesi kurmak ve başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız kurumsal bir firmanın C2C eticaret paketlerini keşfetmen faydalı olacaktır.

C2C eticaret yazılımlarında dikkat etmen gereken diğer önemli bir hususta destek ve geliştirme altyapısıdır. Binlerce TL vererek C2C eticaret yazılımını geliştiremiyorsan ve sağlıklı destek alamıyorsan binlerce TL boşa gitmiştir.  Müşteri ile geliştirme politikası izlenerek C2C yazılımlarını geliştirilmelidir.

Copyright © 2019 Exportalya Uluslararası Ticaret & Danışmanlık Hizmetleri. All Rights Reserved Designed by Exportalya

Search