tr Türkçe en English de Deutsch ru Русский

B2C

İngilizce açılımı “Business To Customer” olan B2C’nin Türkçe’si ise “Firmadan Tüketiciye” olarak çevrilir. Ülkemizde en çok kullanılan e-ticaret yöntemidir. Tüm perakendeciler için oldukça önemli olan B2C modelinde firmalar; ürün ve hizmetlerini kendi sanal mağazalarında sunar ve tüketicilerin aradıkları ürünleri siteleri üzerinden bulabilmesi ve online ya da offline satışı tamamlatmak üzerine plan yaparlar.

B2B ile B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hedef kitle açısından düşünürsek aralarındaki en büyük fark ortaya çıkmış olur. Evet, aralarındaki fark son kelimelerinde açıklanan müşterinin kim olduğudur. B2B firmalara, B2C ise tüketiciye hitap eder.

B2B’de ürünlerin teslimi, fiyat ve ödeme koşulları pazarlığa açıktır ya da her seferinde değişebilir, B2C’de ise böyle bir şey pek mümkün değildir. Fiyatlar ve ürünler yayınlanır, teslim koşulları ve fiyat üzerinde müşterinin pazarlık şansı yoktur.

B2B’de satın alma kararı firmanın çıkarları doğrultusundayken B2C’de ihtiyaç dışında duygusal faktörler, özel günler de devreye girer.

Alışveriş alışkanlıkları da farklıdır. Örneğin B2C’de yapılan alışverişin aynısı tekrarlanmayabilir ya da aynı ürüne ihtiyaç duyulmayabilir fakat B2B’de ürün alışverişleri belirli periyodlarla tekrarlanacaktır.

Web sitesi tarafında bakarsak B2B e- ticarette müşteriler ürün çeşitliliğine, sitenin kullanım kolaylığına bakarken, B2C’de öncelik tasarımdır. Ne kadar ilgi çekici ve dikkat dağıtmayacak bir tasarımı varsa o kadar çok müşteriye ulaşılır.

Copyright © 2019 Exportalya Uluslararası Ticaret & Danışmanlık Hizmetleri. All Rights Reserved Designed by Exportalya

Search